Linux Mint zajednica ponovo je objavila vrhunski Linux desktop pod nazivom Linux Mint 21.3 Virginia
Jedan do glavnih razloga zbog kojih bi trebalo obratiti pažnju na ovu distribuciju jesu Mint Ubuntu 22.04 dugoročna podrška i Linux kernel 5.15 osnova. Zahvaljujući ovim stvarima, Virginia je stabilan i pouzdan operativni sistem za nove, ali i one iskusnije korisnike. S obzirom na to da je u pitanju i Mint LTS, Virginia dolazi sa dugoročnom podrškom zahvaljujući kojoj se može koristiti bez ikvakivh briga do aprila 2027. godine.
Kao i sve Linux distribucije, Virginia nije samo desktop operativni sistem. Tu je sav softver koji vam je potreban, Libre Office 7.3.7 za kancelarijsku produktivnost, Thunderbird 115.16.0 za mejl klijenta i kalendar, GIMP 2.10.30 za grafičku obradu i Firefox 121.0.1 za surfovanje internetom.
U slučaju da niste fan fabrički instaliranih aplikacija, instaliranje novih programa ne predstavlja nikakav problem kada je Linux u pitanju. Baš kao što to činite na telefonu, posetite prodavnicu softvera – Software Manager – pronađite program koji želite, i instalirajte ga.
Primera radi, ako više volite Chrome, sve što je potrebno da uradite jeste da ukucate „Web browser“ u pretragu i pred vama će se naći na desetine pregledača koje možete da instalirate. Pored Chrome-a, tu su i Microsoft Edge, Brave, Opera i Mosaic.
S obzirom da smo iskoristili izraz „prodavnica“ softvera, sav softver je zapravo besplatan, a tu su i recenzije kako biste lakše doneli informisanu odluku u vezi softvera koji želite da instalirate.
Software Manager omogućava i instalaciju Flatpak aplikacija koje mogu raditi na bilo kojoj Linux distribuciji. Sa druge strane, Mint ne podržava Snap upakovane aplikacije, ali je dodavanje Snap podrške prilično lako.
Pregršt memorije kojom raspolažu današnji kompjuteri stara se da gotovo nikada nećete ostati bez potrebnog prostora, plus, Linux aplikacije su znatno lakše od onih koje se rade za Windows i macOS.
Linux Mint dolazi i sa svojim „native“ aplikacijama od kojih se izdvajaju Hypnotix, IPTV tjuner i risiver, Warpinator, prost alan za deljenje fajlova u lokalnoj mreži i Bulky, aplikacija za lako preimenovanje većeg broja fajlova i direktorijuma odjednom.
I dok Linux Mint podržava brojna Linux radna okruženja kao što su MATE i Xfce, njegova difoltna sredina je Cinnamon koja se izdvaja prostim i čistim izgledom i lakoćom korišćenja.
Cinnamon interfejs je izuzetno brz i responsivan i, za razliku od Windows nadogradnji koje često donose sporije performanse, svaki korak napred sa Linux Mintom praktično ubrzava kompjuter.
Zapravo, Linux Mint će raditi na gotovo svakom kompjuteru, čak iako ima 2GB radne memorije i 100GB interne, bilo koju grafičku kartu i monitor sa podrškom za 1024x768 rezoluciju.
Ukoliko želite Mint i Windows na istoj mašini, pod uslovom da se ne koriste u isto vreme, Mint 21.3 je ovo dodatno olakšao. Nova Mint verzija poseduje punu podršku za Secure Boot, kao i veću kompatibilnost sa BIOS i Efi implementacijama.
Uprkos tome što postoje stotine Linux desktop verzija, bilo da ste novi Linux korinsik ili veteran, najnovija Mint nadogradnja donosi sve ono što vam je potrebno od desktopa za svakodnevnu upotrebu.
2 komentara